Adam Etme Sanatı

Biz kadınlar yapımız gereği ‘adam etme sanatına’ bayılırız, hatta bu sanatı en agresif haliyle uygular bir anda ‘adam etme savaşı’ haline çeviriveririz. Nasıl mı?

Önce itinayla en olmayacak adamı seçer, ona karşı bir şeyler hissetmeye başlarız. Akabinde beynimizin en kıvrımlı noktası ‘ben onu adam ederim’ sinyali vermeye başlar, üstelik adam edemeyeceğimiz gerçeği gün gibi ortadayken. Çünkü yaşını başını almış bir karakteri hamur gibi yoğurup, istediğimiz kıvama getirmek imkansızdır. Nasıl ki biz kendimizi ‘adam etme’ huyumuzdan alı koyamıyorsak, karşımızdaki adam da düşüncesizse düşüncesizliğinden, ilişkiye ciddi bakmıyorsa bu umursamaz halinden, bize istediğimiz kadar ilgi göstermiyorsa bu ilgisizliğinden asla vazgeçmeyecektir.

En komik huylarımızdan biridir bu ‘adam etme’ zaafı. Ben zoru severim deriz de zorun değiştirilemez olduğunu bir türlü kabul etmeyiz. Karşımızdaki adama olmasını istediğimiz bir kimlik yapıştırarak yani sıfırdan bir karakter yaratarak başlarız işe. Önce ‘Düşünceli olmalı, bizi çok sevmeli, merhametli olmalı, romantik olmalı, maceracı olmalı…’ gibi kıstaslar belirleriz derken ‘esas oğlanı’, ‘olmasını istediğimiz oğlan’ kıvamına getirmek için başlarız çalışmaya.

Ama esas oğlan; beni daha çok sevsin diye uğraşmamızla bizi daha çok sevmez ya da daha tutarlı biri olması çabalarımıza aldırmaz… İlişkiye 2 günlük bakıyorsa o ilişki iki günlük kalacak, bizi yeterince aramıyorsa çabalarımız sonucu 3 gün arayacak 5. gün unutacaktır. Hatta her ilişkisini kalp kırarak bitiren iflah olmaz bir adamsa istediğimiz kadar seviyeli, dillere destan bir aşk yaşayıp onu adam ettiğinizi sanalım bizimde sonunuz aynı olacaktır.

Üstelik adam etme savaşımız sürerken tüm bu süreci paylaştığımız dostlarımızın uyarılarına güzelce kulak tıkamasını da biliriz. Ondan adam olmaz cümlelerini duya duya bir hal kalır, içten içe de bak gör nasıl adam edeceğim hırsıyla yanıp tutuşuruz.

Peki niçin hep aynı şeyi yapmaya çalışır, olmayacak hayallerin peşinde koşarız? Galiba biz içten içe kendimizi kandırmaya bayılırız da ondan. Ya da tüm bunları ya tutarsa düşüncesiyle, bu sefer başarılı olabileceğimizi düşünüp, kendi savaşımızdan zafer sarhoşu çıkmanın zevkini tatmak için yaparız.

Esas oğlan bu işten en az zarar gören taraftır çünkü bizim ‘olmasını istediğimiz oğlan’ yapmaya çalıştığımız adam hiçbir zaman öyle olmayacak, kimi zaman olmuş gibi yapacak, kimi zaman onu bile denemeyecek ve muhtemelen sonunda bizim kaprislerimizden bunalıp çekip gidecektir. Bize kalansa zor bir savaştan çıkmış  yıkık dökük bir enkaz görünümü almaktır. Yorgun, bitkin, sinirli, saç baş dağılmış halde kalakalırız. Ne iyi yaparız!

Üstelik sonrası daha da komiktir çünkü durup durup karşımızdakini suçlar, niçin öyle yaptı, niye böyle dedi diye aslında hiçbir zaman var olmayan ‘olmasını istediğimiz adam’a savaş açarız.

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım, kimseyi değiştiremeyeceğimiz gerçeğiyle yüz yüzeyken, istediğimiz insanı yaratma çabalarımızın boşa çıkması bizim suçumuzdan başka bir şey değildir. O yüzden ya elimizdekini olduğu gibi kabul edelim ya da kafamızdaki standartlara daha yakın birileri arayışına devam edelim. Biz yapmaya çalışmayıp hazır yapılmışlardan ‘olmasını istediğimiz oğlan’ı bulmaya çalışalım. Adam etme savaşı verip sonunda üzülüp, sıkılıp ‘bana kaderimin bir oyunu mu bu?’ diye isyan etmeyelim. ‘Kendim ettim kendim buldum.’ türküsü eşliğinde yolumuza devam edip eğlenmemize bakalım. Ne de olsa elbet bir yerlerde esas oğlanla olmasını istediğimiz oğlan tek bir bedende birleşmiş bizi bekliyordur.

Çok da emin değilim, bekliyor mudur gerçekten?

Yorum bırakın

Filed under Genel

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s