a.ş.k

Aşk sana uğradı mı hiç? Ya da kapını vurmadan dan diye girdi mi ruhundan içeri? Afallatıp da dümdüz etti mi hiç seni dalgalı bir denizin ortasında kalır gibi? Çünkü eğer bir kez tattıysan bilirsin ne menem bir meret olduğunu aşkın. Nasıl sarıp sarmaladığını, nasıl sarsıp savurduğunu.

Aşk herkese değişik oynar da sonunda aynı tadı bırakır dudaklarda. Aşk herkeste aynı kalmaz da sonunda aynı acıyı bırakır ruhlarda… Çünkü aşkın matematiği olmaz. Aşk dediğin şey öyle analitik kurallara, mantık yürütmelere bakmaz. Formülü yoktur aşkın, asinin tekidir öyle formüllerle kısıtlanamaz. Bir önceki, bir sonraki, hatta şimdiki hepsi birbirinden farklıdır aşkta, aynı olmaz. Aşk gelecek dersin gelmez, aşk gelir de biter dersin bitmez, aşktan ümidini kesip gelen de gider dersin kalır hatta aşk artık beni bulmaz dersin, gelir seni vurur! Aşk firari bir serseridir anlayacağın, ipe sapa gelmez, kalıplara sığmaz, kural tanımaz, vurdumduymaz.

Yeri yurdu yoktur aşkın. Seni nerede bulacağı, geldimi ne kadar kalacağı belli olmaz. Beklentilerini hep boşa çıkarır da beklemediğin anlar için pusu kurup seni tuzağa düşürür. Aşk için; ha bugün dersin, ha yarın dersin ellerin boş beklersin de ne zaman kafanı öne eğip ümidi kesersin o zaman saplanır kalbine. Serserinin tekidir aşk gelişi gidişi anlaşılmaz. Üstelik belli bir tarifi bile yoktur aşkın; sadece sevgiden doğmaz. Acısı da vardır aşkın, hoyratı da, fırtınalısı da vardır, bilinmezi de, tutkulusu da vardır, utanmazı da… Bir aşk binlerce duygu doğurur, binlerce duygu iki ruhun içinde bir olur. İşte o yüzden aşk bedene geldi mi insanı sarsar, mantığından eder de ruhunu kavurur…

Aşk gelir, aşk gider, aşk eser, aşk geçer, aşk susatır, aşk kavurur, aşk yakar, aşk tutuşturur… Aşka düşenin, aşkla uğraşanın işi zordur. Aşk sarsar, aşk korkutur, aşk yorar, aşk insanın içine dokunur. Aşk bir anda insanın kalbinde binlerce duygu doğurur. İşte o yüzden aşıksan eğer dibine kadar yaşa içindekileri; her nefes alışında içine işleye işleye, kana kana. Çünkü aşk kolay bulunmaz, gitmek isterse elde tutulmaz. Ve eğer aşkı arıyorsan hala unutma aşkın ne zaman geleceği belli olmaz. Ne yor kafanı aşk için ne de her yerde aşkı sor düşürmeden içine bir kor. Otur ve sakince bekle, beklediğini bile unutarak… Çünkü aşk sürprizleri sever. Bayılır ansızın ortaya çıkmaya, çıkıp da bünyeleri sarsmaya.

İşte o yüzden kadehimi kaldırıyorum; AŞK’A. Şimdi bir dilek tut içinden kapa gözlerini; Aşk dolu bir yaz, bir sonbahar, bir kış hatta bir ilkbahar’ın olsun… Hatta bir ömrün aşkla dolsun!

Yorum bırakın

Filed under Genel

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s