Aşkın Halleri

Kim demiş aşk çözülemez diye, kim uydurmuş aşkın çok bilinmeyenli bir denklem olduğunu? Düşünün bakın aşk basittir hem de çok basit. Doğrusunu isterseniz tüm bu kafa karışıklığımız, aşkı bu kadar karmaşık sanışımız; aşkın değişen hallerindendir.

Duygular boyut değiştirdikçe aşkın halleri de değişir, gelişir, hatta enteresanlaşır. Öyle çok değildir aşkın evreleri, altı üstü üç taneciktir. Siz ister giriş/gelişme/sonuç deyin, ister kuruluş/yükselme/çöküş, ne derseniz deyin formül basittir; AŞK’ın halleri tam da içinde saklıdır…

Aşkın ‘A’ hali Alımlıdır, Arsızdır, Anlamlıdır, Asildir… Öyle can falan yakmaz, Acıtmaz ve saftır. Aldatmaz, onu sona saklar.

Aramakla başlar her şey ve aradığını bulmakla (ya da öyle sanmakla kimbilir!)

Avaredir aşkın A hali, kafada bir sürü Pollyanna düşüncesi, gözlerde dalıp dalıp gitmeler, hep bir merak, hep bir beklenti hali ve Aşırı bir özen yaratır bünyede.

Arsızlığı; bitmeyen görme, duyma, dokunma, tanıma, arama isteğindendir. Asildir çünkü henüz kirlenmemiştir ve Anlamlıdır çünkü yaşanacak büyülü zamanların, başa gelecek sancılı, tatsız anların henüz en başıdır hatta başının tacıdır. Ateşlidir aşkın A hali, duygular daha Alev Alevdir insanın içinde… Derken yerini Ş’ye bırakır A hali…

Aşkın ‘Ş’ hali Şaşkınlık vericidir, klasik Şikayet cümlelerinin teker teker dökülmeye başladığı evredir. ‘Beni neden aramadın?’ ‘Beni eskisi kadar sevmiyor musun?’ ‘Bu ilişki nereye gidiyor?’ ‘Bana bu kadar karışma’ ‘Beni boğuyorsun’ kalıpları ve binlerce benzeri havada uçuşur.

‘Neydik, ne olduk’ döneminin başı, ilişkinin tam ortasıdır. Şımartılma dönemiyle Şaşkınlık dönemi arasında geçer. Bir bakarsın o Şuh bakışların yerini dalgın bakışlara bırakmış, sevgilin kendini Şaşırmış, seni boşlamaya başlamış sende Şalterler atmış söylenme hali başlamıştır. Şişme evresidir bir nevi, Şenlikli bir evredir anlayacağınız. Şutlamak ya da Şutlanmak ikileminde bayrağı K haline teslim eder. Ve işte bütün sorun da burada başlar.

Aşkın ‘K’ hali en fenasıdır, bir nevi Kalıntıdır. Aşk diye başladığımız şeyde elimizde Kalanlarla Kalakaldığımız o dönemdir. Karmakarışıktır çünkü sadece soru ekleri barındırır ‘neden, niçin, nasıl, Kim… ‘

K hali, Kullanma tarihi sona ermiş bayat ilişkinin bitişidir. Her ne yaparsak yapalım Kalp Kırıcıdır, üzer, boğar, Kızdırır, soruları cevapsız bırakır, Kandırır. Kafa Karıştırıcıdır hatta Kafa Kırdırıcıdır. Kuvvetsiz bırakır, Karaları bağlatır. Biten duyguların arkasından Kös Kös baktırır, bir nevi Kazma Kürek yaktırır. Kurutur, Karartır, Kızartır, Keser, Kırpar… Dünyadan Kopartır. En sonunda da aşk size bir avuç Kin bırakır ve alır başını gider.

Hayır hayır içinizi bu kadar karartıp nokta koyacağımı sanmayın çünkü K giderken yeni A’lara gebedir. Önce Kırılır sonra Aydınlanırsınız, önce Kinlenir sonra Aldırmazsınız, önce Kandırılır sonra Akıllanırsınız… Ve bir bakmışsınız karşınızda tekrar AŞK belirmiş

A hallerinizin hiç bitmemesi dileğiyle…

Yorum bırakın

Filed under Genel

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s